Az Istencsászár nevében érkezett meg az év talán legjobb videójátéka – mellette pedig a legrosszabb
Szinte egyszerre indította el három nagyobb videójáték az őszi dömpinget, és ami a legizgalmasabb, hogy az egyik simán lehetne az év játéka.
Azt mondják, hajótöröttként túlélni a lakatlan szigeten szinte már lehetetlen, de minimum embert próbáló feladat. Mi azonban szeretünk veszélyesen élni, ezért kipróbáltuk.
Nyitókép: Fototeca Gilardi/Getty Images, 1890-es Robinson Crusoe illusztráció
Szinte már legendák szólnak a játékról, mint nehéz, már-már kegyetlen kaland, amelynél a kockadobások és a mindenféle veszélyt hordozó kártyák embertelen kihívás elé állítják a hajótörötteket. Sőt, több helyen hallottam, hogy az eredetileg 2012-es Robinson Crusoe – Kalandok az elátkozott szigeten kifejezetten gonosz kockákat tartalmaz, amik mindig kellemetlen helyzetbe sodorják a túlélőket.
Nos, engem nem olyan fából faragtak, hogy megrettenjek bármiféle kihívástól, így git gud módra gurulok a Dark Soulsban, az arany robotot is megszereztem az Astro Botban, Lacerda elé is emelt fővel állok, és bizony hogy a Robinson Crusoe-ra is rábeszéltem túlélő partneremet, hogy adjunk neki egy esélyt.
Miért pont most, ha egyszer egy több mint 10 éves társasról van szó? Nos, a néhány éve a Gamefoundon közösségi gyűjtéssel teljesült kampány eredménye végre megszületett, így a felújított, mindenféle extrával teleszórt gyűjtői verzió napvilágot látott, sőt magyar változatban is felkerült a boltok polcaira. A minikkel teli változat kellően csalogatónak bizonyult a számtalan kihívást biztosító Kalandok könyve társaságában, ezért le is csaptam a csomagra. Spoiler: nem bántam, nem bántuk meg!
Ezt is ajánljuk a témában
Szinte egyszerre indította el három nagyobb videójáték az őszi dömpinget, és ami a legizgalmasabb, hogy az egyik simán lehetne az év játéka.
Az alapfelállás egyszerű. A szigeten rekedtünk, nincs élelem, nincs semmilyen eszközünk, sőt reményünk is alig-alig. Ez lényegében minden kalandra igaz, akár azok közül szemezgetünk, amiket az alapjáték dobozában kapunk, akár azok közül, amiket a Kalandok könyve tartalmaz. Minden esetben van egy központi, közös táblánk, számos tokenünk, mindenféle kártyánk, néhány saját korongunk vagy figuránk, illetve egy játékostáblánk,
amely meghatározza a képességeinket, a szakmánkat, valamint egy kis jelző segítségével az életerőnket is ezen tartjuk számon.
A központi táblán található meg a lassan terebélyesedő szigetvilág is, méghozzá egy kiinduló szigettel, majd később, ahogy felfedezünk, véletlenszerűen húzott lapkákkal növeljük a szigetvilág méretét. Fontosabb azonban, hogy minden forduló elején felcsapunk egy eseménykártyát, ami ritkább esetben valamiben segít minket, de inkább csak nehezíti a dolgunkat, ráadásul két fordulón belül meg kell oldanunk, különben még nagyobb problémát okoz.
Ez lehet mindenféle veszteség, élelemtől az alapanyagnak számító fáig, de akár a morálunk is csökkenhet vagy éppen sebződhetünk, nem mellesleg a legtöbb esemény valamilyen extra kalandot is magával hoz egy másik kártyapakliból.
És hogy mi az a morál? Ha rossz dolgok történnek, ha sokat sérülünk, csökken a morál, ami a továbbiakban elszántság-pontokat vesz el a játékosoktól, ha pedig azzal nem tudnak fizetni, sebződnek. Az elszántság-pont pedig nagyon fontos, mert abból lehet többek között a különleges képességeket aktiválni, amik kimondottan megkönnyíthetik a kalandot. De lépjünk tovább: a legfontosabb a forduló során az akciófázis, mikor a játékosok a korongjaikkal jelzik akcióikat.
Ekkor felfedezhetünk, vadászhatunk, építhetünk vagy éppen gyűjtögethetünk, de akár a morálon is javíthatunk, sőt ilyenkor oldhatjuk meg a problémás eseményeket is.
Ezt is ajánljuk a témában
Vital Lacerda, a lissszaboni fenegyerek játékai garantáltan komoly analízis-paralízishez vezetnek, mindeközben alaposan felteszik a lécet a prémium kategóriában.
Érdekes húzása a játéknak, hogy a vadászathoz mindenképpen két karakter kell (akár különböző játékosoktól), míg a felfedezéshez, a gyűjtögetéshez vagy építéshez elég egy is, de akkor az akcióhoz tartozó kockákkal kell dobni, és ez eredményezhet sikertelenséget, sebződést és extra kalandkártyát is, ami sok esetben szintén komoly problémát okozhat – alapvető hatását követően az eseménykártyák közé keverve újra kifejti hatását.
És bizony a forduló végét jelentő fázisok sem sokkal kedvesebbek, hiszen ekkor mindenkinek élelmet kell fogyasztania (ha nincs, sebződünk), majd az időjárás is számtalan módon és számtalan veszteséggel nehezíti életünket.
Amennyiben túléltünk, újabb forduló jön. Ha az adott kalandlapon jelzett fordulószám alatt nem sikerül végrehajtani a küldetést, éppen úgy elveszítjük a játékot, mint amikor valaki meghal. Meghalni pedig kimondottan könnyű, legalábbis a későbbi kalandok során, mert azért a bevezető missziók még egészen megengedőek, pláne ha a hajótöröttek előrelátóan minden fontos elemre és feladatra párosan mennek rá, és bevetnek némi segítséget – mint Péntek, vagy a felfedezésre és vadászatra vihető kutya.
A Robinson Crusoe – Kalandok az elátkozott szigeten tehát tényleg kegyetlenné tud válni, főleg a nehezebb küldetéseknél és segítség, átgondolt stratégia nélkül. Nagyon szemét húzásai vannak, ráadásul néha mintha csak ráérezne, hogy mire van leginkább szükségünk, mivel tud a lehető legbiztosabb módon kitolni velünk. Jó, természetesen a morál, a fa és az étel a legfontosabb, így a szerzők is biztosra mentek. Kellő stratégia mellett azonban fel lehet készülni a rossz eseményekre,
sőt a képességekkel egy csomót javíthatunk a helyzetünkön, így például több szigetlapka közül választva a legideálisabbat fedezhetjük fel, kockát dobhatunk újra, sőt az elkészíthető tárgyakkal is rengeteget javítunk az esélyeinken.
Ezt is ajánljuk a témában
Vital Lacerda legújabb társasjátéka már magyarul is elérhető, méghozzá a megszokottan magas szintű minőséggel, prémium komponensekkel és összetett játékmenettel.
Az építés nagyon fontos, mert nem elég, hogy a menedék és a tető az életünket védi, ahogy a kerítés is, a tárgyakkal további élelemhez, nyersanyaghoz juthatunk, sőt fegyvereink szintjét is emeljük, ami nélkülözhetetlen a sikeres vadászathoz. Ráadásul a változatosságba sem lehet belekötni. A rengeteg kártya és a Kalandok könyve ráadás kalandjai biztosítják a hosszabb távú szórakozást, aminél King Konggal, zombikkal és kannibálokkal is összefuthatunk,
de akár egy ördögi szigetre is kerülhetünk, ahol az ördögűzés a feladatunk, illetve a keresztek megépítése a különböző szigeteken, míg a terjedő köd a kultisták dolgát segíti és könnyíti.
Mindent összevetve a Robinson Crusoe – Kalandok az elátkozott szigeten valóban kegyetlenné tud válni, valóban rendesen megnehezíti a túlélők dolgát, de teszi ezt nagyon jó stílusban és minőségben. A Gyűjtői változat a dobozban tárolás problémáit is szépen megoldja, mert mindennek van helye, ezzel sokkal könnyebb és gyorsabb az elpakolás és kipakolás, emellett a minik és más tartozékok is igazán minőségi darabok.
A legnagyobb pozitívum azonban nálam a témához abszolút illő dizájn és a rengeteg szöveg, amik tényleg valódi kalandokat és egyedi eseményeket, történeteket eredményeznek.
A közismerten nehéz és embert próbáló társasjáték gyűjtői változata
Itt nincs két egyforma küldetés – mármint mindegyik másképp alakul, döntéseink és a véletlen bekövetkező fordulatok tükrében. Ettől lesz többek között nehéz, vagy legalábbis az átlag kooperatív társasokhoz képest nehezebb a végeredmény, de talán kicsit túlzás az is, hogy a játék annyira gonosz. Legalábbis a kifejezetten komplex, 4-es átlag nehézség feletti társasok után ezt már nem éreztem annyira.
Azt pedig ezúttal is külön kiemelném, hogy a Gémklub mennyire élen jár Magyarországon a társasjátékos kiadások minőségében, hiszen A tudattalan mélyén villámgyors kiadásán túl a Robinson Crusoe-nál még az eredetileg Gamefound-exkluzív, rendkívül igényes Kalandok könyve is teljesen magyarul került a boltokba. Limitált számban, de akkor is. Látszik, hogy hazánk legnagyobb kiadója tényleg rengeteg energiát és pénzt fektet abba, hogy minden igényt kiszolgáljon, amiért a játékosközösség is kellően hálás.
Ezt is ajánljuk a témában
A Freud tanításainak nyomdokaiban járó Szerdai Pszichológiai Társaság eredményei vitathatatlanok. Jung, Hilferding, Adler, valamint Spielrein még a mesterét is túlszárnyalta a terápia tekintetében.